Jak wygląda kremacja? Dowiedz się, jak przebiega ten proces

Tradycyjny pochówek nadal pozostaje w Polsce najpopularniejszym sposobem na pożegnanie bliskiej osoby. Dzieje się tak z przyczyn religijnych, światopoglądowych, ale również ze strachu. W wyniku tajemnicy, jaką owiany jest proces kremacji, wiele osób nie chce decydować się na tę formę pochówku. Dziś przełamujemy tabu związane z kremacją – opowiadamy krok po kroku, jak wygląda ten proces.

Odbiór ciała i przygotowanie do kremacji

Kremacja jest jednym z uznanych przez Kościół Katolicki sposobem na pożegnanie z bliską osobą. Procedura przeprowadzana jest z pełnym poszanowaniem i godnością dla zmarłego. W naszym krematorium ciało zmarłego jest odbierane z domu lub szpitala przez kierowców, którzy z szacunkiem przewożą je do chłodni. Tam ciało poddawane jest przygotowywane do ostatniego pożegnania z rodziną i bliskimi. W krematorium Finis oferujemy możliwość spędzenia czasu ze zmarłym w sali pożegnań. Trumna jest umieszczana w sali, by umożliwić żałobnikom odprawienie zgodnych z ich wyznaniem obrzędów i modlitw oraz przejścia przez ostatnie pożegnanie w intymnej i cichej przestrzeni.

Kremacja krok po kroku

Sam proces kremacji odbywa się po pożegnaniu z osobą zmarłą w sali pożegnań. Ciało umieszczone jest w trumnie, która następnie jest wprowadzana do pieca, gdzie w kontrolowanych warunkach rozpoczyna się proces kremacji. W krematorium Finis dysponujemy nowoczesnymi piecami krematoryjnymi z szerokimi drzwiczkami, co umożliwia nam kremację osób, które chorowały na otyłość.

Temperatura w piecu krematoryjnym często przekracza 800°C, co sprawia, że ciało przekształca się w prochy w ciągu jednej do trzech godzin (w zależności od masy ciała). Po tym czasie prochy są dokładnie zbierane i przesiewane, w celu usunięcia ewentualnych pozostałości ciał stałych, jak na przykład protezy. Na życzenie rodziny elementy te mogą zostać wydane razem z prochami.

Częstym argumentem przeciwko kremacji jest mit o kontaminacji prochów z różnych ciał i brudnych piecach, w których nie da się zebrać wszystkich szczątków. Zapewniamy, że takie głosy nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. W krematorium Finis korzystamy z nowoczesnych urządzeń, które pozwalają na dokładne zebranie prochów i oczyszczenie pieca przed kolejną kremacją. Dzięki temu ryzyko kontaminacji szczątków jest zminimalizowane, a rodzina nie musi obawiać się, że w urnie znajdują się prochy kogokolwiek innego, niż ukochany zmarły.

Kremacja jest procedurą bezpieczną i legalną. Nasze krematorium działa zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami, a personel jest przeszkolony do odpowiedniego obchodzenia się z ciałami zmarłych oraz przeprowadzania kremacji w sposób etyczny i szanujący osobę zmarłą.

Wydanie prochów

W czasie ustalania szczegółów dotyczących pochówku rodzina z pomocą pracownika krematorium Finis wybiera urnę, w której mają zostać umieszczone szczątki. Po zakończeniu kremacji prochy są przekazywane rodzinie zmarłego, która może zadecydować o ich dalszym przeznaczeniu, zgodnie z własną koncepcją lub ostatnią wolą zmarłego.

Kremacja nie wiąże się z brakiem poszanowania dla zmarłego i w żaden sposób nie zmienia pamięci o nim. Pochówek urny z prochami może odbyć się dokładnie tak samo, jak w przypadku trumny z ciałem w obrzędzie tradycyjnym. Decyzja o kremacji powinna należeć wyłącznie do samego zmarłego lub rodziny i bliskich.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z krematorium Finis. Postaramy się przedstawić jak najwięcej szczegółów oraz rozwiać wszelkie wątpliwości.

Poradnik

Odejście kogoś bliskiego to bardzo trudny moment w życiu. Dlatego zależy nam, aby pomóc Ci w tym niełatwym czasie. W naszym poradniku znajdziesz informacje o procedurach związanych z ostatnim pożegnaniem, przedstawione w sposób prosty i zrozumiały. Wierzymy, że ta wiedza umożliwi Ci sprawne załatwienie formalności pogrzebowych i pozwoli Ci spokojniej przejść proces żałoby.

Formalności pogrzebowe - jak zorganizować pogrzeb krok po kroku?

W chwili żałoby trudno myśleć o dokumentach i procedurach związanych z pochówkiem, dlatego ten artykuł ma na celu pomóc Ci przygotować się do uroczystości pożegnalnej. Dowiedz się, jakie dokumenty są niezbędne do organizacji pogrzebu bliskiej osoby.

Przeczytaj poradnik

Jak poradzić sobie ze śmiercią bliskiej osoby - czyli żałoba po ludzku

Śmierć bliskiej nam osoby to bardzo trudny moment w życiu. Żałoba jest indywidualnym procesem i każdy z nas może przeżyć ją na swój sposób. Przeczytaj, jakie emocje mogą towarzyszyć Ci, gdy jesteś w żałobie i jak poradzić sobie z odejściem bliskich.

Przeczytaj poradnik

Jak wygląda kremacja? Dowiedz się, jak przebiega ten proces

Kremacja to legalna i bezpieczna procedura. Jednak nadal wiele osób obawia się kremacji ze względu na brak wiedzy, jak wygląda ten proces i wiele mitów, które krążą wokół tego tematu. W tym artykule dokładnie wyjaśnimy Ci przebieg procesu kremacji.

Przeczytaj poradnik

Skontaktuj się z nami

Skorzystaj z naszych profesjonalnych usług!

    Formularz kontaktowy






    Najczęściej zadawane pytania

    Czy akceptujecie opłacanie należności w ratach?

    Nie ma możliwość rozłożenia płatności na raty.

    Jakie metody płatności akceptujecie?

    Akceptujemy płatność gotówką oraz przelewem tradycyjnym. 

    Ile trwa cała procedura?
    Sama procedura kremacji trwa 3 godziny.
    Czy wykonujecie procedury w późnych godzinach wieczornych?
    Tak. Na życzenie klienta pracujemy również po 16.00 oraz w soboty.
    Czy pomożecie mi wykonać cały proces?
    Tak, pomożemy zająć się formalnościami.