Formalności pogrzebowe – jak zorganizować pogrzeb krok po kroku?

Strata bliskiej osoby to moment, w którym bardzo trudno jest zebrać się w sobie i znaleźć motywację do tego, by dopełnić wszystkich formalności związanych z pogrzebem. Niestety pomimo żałoby i natłoku trudnych emocji, do organizacji pochówku trzeba przejść niemal od razu. Staramy się swoją wiedzą służyć i jak najbardziej pomagać w tej niełatwej chwili. Dlatego podpowiadamy, jakich formalności pogrzebowych należy po kolei dopełnić, by sprawnie przejść przez proces organizacji pogrzebu bliskiej osoby.

Lista dokumentów niezbędnych do zorganizowania pogrzebu:

 • Karta zgonu,
 • Akt Zgonu,
 • legitymacja emeryta lub rencisty w przypadku, gdy osoba zmarła była emerytem lub rencistą,
 • zaświadczenie z zakładu pracy w przypadku, gdy osoba zmarła była czynna zawodowo,
 • dowód osobisty członka rodziny.

Wystawienie karty zgonu

Do rozpoczęcia organizacji uroczystości pogrzebowych niezbędna jest Karta zgonu. To dokument, który wystawia lekarz stwierdzający zgon. W zależności od tego, gdzie nastąpiła śmierć, proces jej uzyskania jest nieco inny. Jeśli zmarły odszedł w domu, należy wezwać lekarza, który stwierdzi zgon i wystawi dokument. W przypadku, gdy śmierć nastąpiła w szpitalu lub hospicjum, należy udać się tam, by odebrać Kartę zgonu.

Najtrudniej taką kartę otrzymać, jeśli śmierć była wynikiem wypadku lub zmarły odszedł nagle. Wówczas ciało zmarłej osoby zostaje na zlecenie prokuratury zabezpieczone i zabrane do chłodni. W takiej sytuacji najlepiej jest zgłosić się do naszego zakładu osobiście lub telefonicznie pod numerem 606 544 044. Podpowiemy, jakie należy poczynić kroki aby uzyskać dokument.

Uzyskanie aktu zgonu

Po otrzymaniu Karty zgonu od lekarza należy udać się z nią od Urzędu Stanu Cywilnego. Tam na podstawie Karty zgonu wystawiony zostanie Akt zgonu, który jest kolejnym bardzo ważnym dokumentem w procesie organizacji pogrzebu. Jest też niezbędny w wielu dalszych procedurach. Jego okazanie jest konieczne na przykład do uregulowania spraw majątkowych, uzyskania pieniędzy z ubezpieczenia czy unieważnienia dokumentów zmarłej osoby.

Organizacja uroczystości pogrzebowych

W momencie straty bliskiej osoby trudno jest myśleć o formalnościach związanych z pogrzebem. Doskonale wiemy, że te kwestie wydają się wówczas najmniej istotne. Dlatego, by uzyskać pomoc w organizacji pogrzebu, wystarczy zadzwonić do krematorium Finis pod numer:
+48 606 544 044. Chętnie pomożemy w załatwieniu formalności oraz wyborze zakładu pogrzebowego w miejscu zamieszkania

Podczas wizyty w naszym biurze wspólnie ustalimy datę kremacji, pomożemy wypełnić dokument Zezwolenie na wykonanie kremacji , który również jest dostępny na naszej stronie. W dalszych krokach dokonamy wyboru trumny lub urny oraz innych akcesoriów niezbędnych do zorganizowania ceremonii pogrzebowej. Na wszystkich etapach współpracujemy z dedykowanym zakładem pogrzebowym, by jak najbardziej usprawnić i ułatwić cały proces.

W przypadku jakichkolwiek problemów, pytań lub wątpliwości – służymy pomocą.

Poradnik

Odejście kogoś bliskiego to bardzo trudny moment w życiu. Dlatego zależy nam, aby pomóc Ci w tym niełatwym czasie. W naszym poradniku znajdziesz informacje o procedurach związanych z ostatnim pożegnaniem, przedstawione w sposób prosty i zrozumiały. Wierzymy, że ta wiedza umożliwi Ci sprawne załatwienie formalności pogrzebowych i pozwoli Ci spokojniej przejść proces żałoby.

Formalności pogrzebowe - jak zorganizować pogrzeb krok po kroku?

W chwili żałoby trudno myśleć o dokumentach i procedurach związanych z pochówkiem, dlatego ten artykuł ma na celu pomóc Ci przygotować się do uroczystości pożegnalnej. Dowiedz się, jakie dokumenty są niezbędne do organizacji pogrzebu bliskiej osoby.

Przeczytaj poradnik

Jak poradzić sobie ze śmiercią bliskiej osoby - czyli żałoba po ludzku

Śmierć bliskiej nam osoby to bardzo trudny moment w życiu. Żałoba jest indywidualnym procesem i każdy z nas może przeżyć ją na swój sposób. Przeczytaj, jakie emocje mogą towarzyszyć Ci, gdy jesteś w żałobie i jak poradzić sobie z odejściem bliskich.

Przeczytaj poradnik

Jak wygląda kremacja? Dowiedz się, jak przebiega ten proces

Kremacja to legalna i bezpieczna procedura. Jednak nadal wiele osób obawia się kremacji ze względu na brak wiedzy, jak wygląda ten proces i wiele mitów, które krążą wokół tego tematu. W tym artykule dokładnie wyjaśnimy Ci przebieg procesu kremacji.

Przeczytaj poradnik

Skontaktuj się z nami

Skorzystaj z naszych profesjonalnych usług!

  Formularz kontaktowy


  Najczęściej zadawane pytania

  Czy akceptujecie opłacanie należności w ratach?

  Nie ma możliwość rozłożenia płatności na raty.

  Jakie metody płatności akceptujecie?

  Akceptujemy płatność gotówką oraz przelewem tradycyjnym. 

  Ile trwa cała procedura?
  Sama procedura kremacji trwa 3 godziny.
  Czy wykonujecie procedury w późnych godzinach wieczornych?
  Tak. Na życzenie klienta pracujemy również po 16.00 oraz w soboty.
  Czy pomożecie mi wykonać cały proces?
  Tak, pomożemy zająć się formalnościami.