Jak wybrać odpowiednie miejsce na urnę po kremacji?

Kremacja to w Polsce opcja, która dopiero zyskuje popularność, dlatego kwestie prawne związane z tym, co zrobić z prochami zmarłego, nadal nie są wiedzą powszechną. Jak, według polskiego prawa, należy obchodzić się z urną zawierającą ludzkie prochy?

Zabranie urny z prochami do domu

Bliscy zmarłej osoby najczęściej nie chcą rozstawać się z jej prochami i chcą zabrać urnę do domu. Jest to rozwiązanie znane doskonale z kultury zachodniej, zwłaszcza amerykańskiej. Niestety, w Polsce przechowywanie urny z prochami bliskiej osoby w domu nie jest możliwe. Polskie prawo traktuje prochy ludzkie w taki sam sposób, jak szczątki, dlatego urna musi być przechowywana na cmentarzu. Od kilku lat trwają debaty nad złagodzeniem tego przepisu i umożliwieniem przechowywania urny z prochami w domu, jednak na ten moment jest to rozwiązanie nielegalne.

Przechowywanie urny w kolumbarium

Polskie prawo funeralne mówi, że prochy ludzkie muszą być przechowywane na cmentarzu, jednak nie muszą one znajdować się pod ziemią, jak w przypadku ciała lub szczątków. Kolumbaria to miejsca specjalnie przeznaczone do przechowywania urn z prochami zmarłych. Są to często pięknie zaprojektowane konstrukcje, które mogą pomieścić od kilku do kilkudziesięciu urn. Przestrzeń dookoła kolumbariów umożliwia spokojne spędzanie czasu przy urnie bliskiej osoby, złożenie kwiatów czy zapalenie znicza.

Pochówek urny w grobie rodzinnym lub grobowcu

Dla niektórych rodzin wybór grobu rodzinnego może być najbardziej pożądaną opcją. Prawo funeralne obowiązujące w Polsce umożliwia złożenie urny w grobie lub grobowcu. Niektóre cmentarze mają jednak swoje zasady dotyczące liczby osób, które mogą być pochowane w jednym grobie. Te przepisy mogą różnić się w zależności od cmentarza, dlatego należy brać pod uwagę indywidualne reguły panujące w danym miejscu.

Wybór odpowiedniego miejsca na urnę z prochami bliskiej osoby to kwestia bardzo indywidualna. Niestety polskie prawo dopuszcza tylko dwie możliwości pochówku urny. Opcje takie, jak przechowywanie prochów w domu, rozsypanie prochów na łące pamięci czy w innym, dowolnym miejscu, nie są dopuszczalne w świetle prawa funeralnego w Polsce. Złamanie przepisów dotyczących przechowywania i pochówku urn grozi nałożeniem grzywny do 5 tysięcy złotych.

Poradnik

Odejście kogoś bliskiego to bardzo trudny moment w życiu. Dlatego zależy nam, aby pomóc Ci w tym niełatwym czasie. W naszym poradniku znajdziesz informacje o procedurach związanych z ostatnim pożegnaniem, przedstawione w sposób prosty i zrozumiały. Wierzymy, że ta wiedza umożliwi Ci sprawne załatwienie formalności pogrzebowych i pozwoli Ci spokojniej przejść proces żałoby.

Jak wybrać odpowiednie miejsce na urnę po kremacji?

Kremacja to w Polsce opcja, która dopiero zyskuje popularność, dlatego kwestie prawne związane z tym, co zrobić z prochami zmarłego, nadal nie są wiedzą powszechną. Jak, według polskiego prawa, należy obchodzić się z urną zawierającą ludzkie prochy?

Przeczytaj poradnik

Pogrzeby dla osób bez środków do życia - jakie są prawa i obowiązki samorządów oraz rodzin w przypadku osób, które nie mogą pokryć kosztów własnego pogrzebu?

Pochówek bliskiej osoby często wiąże się z poważnymi kosztami. Dla rodzin, które nie dysponują środkami finansowymi, osób samotnych lub bezdomnych, organizacja pogrzebu może być wyzwaniem. Co w takiej sytuacji?

Przeczytaj poradnik

Testament a życzenia pogrzebowe - jak legalnie zapewnić, że Twoje życzenia dotyczące pogrzebu, w tym kremacji, zostaną spełnione?

Testament to ważny dokument, który nie tylko pozwala na rozdzielenie majątku po śmierci, ale także umożliwia wyrażenie życzeń dotyczących pogrzebu, w tym decyzji o kremacji.

Przeczytaj poradnik

Skontaktuj się z nami

Skorzystaj z naszych profesjonalnych usług!

    Formularz kontaktowy






    Najczęściej zadawane pytania

    Czy akceptujecie opłacanie należności w ratach?

    Nie ma możliwość rozłożenia płatności na raty.

    Jakie metody płatności akceptujecie?

    Akceptujemy płatność gotówką oraz przelewem tradycyjnym. 

    Ile trwa cała procedura?
    Sama procedura kremacji trwa 3 godziny.
    Czy wykonujecie procedury w późnych godzinach wieczornych?
    Tak. Na życzenie klienta pracujemy również po 16.00 oraz w soboty.
    Czy pomożecie mi wykonać cały proces?
    Tak, pomożemy zająć się formalnościami.