Jak poradzić sobie ze śmiercią bliskiej osoby – czyli żałoba po ludzku

Śmierć kogoś bliskiego to jeden z najgorszych momentów w życiu. Nieważne, czy ktoś odszedł nagle, czy po wieloletniej chorobie – nigdy nie jesteśmy w stanie przygotować się na stratę. Choć to bardzo trudne, nasze życie musi toczyć się dalej. Nie oznacza to jednak, że żałoba nie jest ważnym elementem przechodzenia przez ten smutny okres.

Pozwól sobie na emocje

W momencie straty ukochanej osoby targają nami bardzo silne i często skrajne emocje. Poza oczywistym smutkiem pojawia się w nas niezgoda, złość, żal, nierzadko też wyparcie i niedowierzanie. Tłumienie w sobie tych uczuć w niczym nie pomoże, ponieważ i tak prędzej czy później będą one musiały wyjść na zewnątrz. Pamiętaj, że w żałobie nie ma dobrych i złych zachowań – wszystko, co czujesz, jest normalne i odpowiednie. Często osoby chcące pocieszyć bliskich zmarłego mówią: “twoja rozpacz i tak już mu nie pomoże”. Może płacz i przeżywanie smutku nie pomoże osobie, która odeszła, ale pomoże Tobie. Pozwól sobie na całe spektrum emocji, które przeżywasz w danym momencie. Żałoba to naturalny stan po tak trudnym doświadczeniu, dlatego nie hamuj w sobie uczuć i nie uciekaj przed nią.

Jak długo może trwać żałoba?

Jedyna poprawna odpowiedź to – tak długo, jak trwa w Twoim przypadku. Nie można określić czasu, w którym człowiek powinien uporać i pogodzić się ze stratą bliskiej osoby. Żałoba to proces bardzo indywidualny i dla każdego przebiega zupełnie inaczej. W psychologii mówi się o pięciu etapach żałoby, które następują po sobie, by dać nam ukojenie po stracie bliskiej osoby. Są to:

  • Zaprzeczanie
  • Gniew
  • Targowanie się
  • Depresja
  • Akceptacja

Pierwsze trzy etapy następują zazwyczaj w pierwszych dniach po śmierci. Po otrzymaniu wiadomości o śmierci kogoś bliskiego nie chcemy uwierzyć w to, co się stało. Jest to naturalna reakcja, która występuje u każdego człowieka. W ten sposób próbujemy uchronić się przed tragicznymi wieściami. Ta faza żałoby nie trwa jednak długo, a zaraz po niej następuje gniew. Zadajemy sobie pytania, takie jak: “Dlaczego ja?”, “Dlaczego to spotkało moją mamę/męża/babcię?”. Jesteśmy wściekli na niesprawiedliwość życia i losu, nikt w naszej sytuacji nie zareagowałby spokojnie. Targowanie się to moment, w którym próbujemy sami ze sobą negocjować stan, w jakim się znaleźliśmy. Na etap targowania się najczęściej przypada niestety moment organizacji pogrzebu.

W krematorium Finis doskonale wiemy, jak trudna jest żałoba i jak niemożliwe wydaje się wówczas dopełnienie wszystkich formalności pogrzebowych. Staramy się jak najbardziej ułatwić ten proces i jak najwięcej rzeczy załatwić za naszych klientów. W ten sposób możemy, choć w niewielkim stopniu, pomóc w przeżywaniu straty.

Depresja to czas, w którym zaczynamy godzić się z tym, co się stało. Towarzyszący nam wtedy smutek jest naturalny, a ten stan może utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy. Nie przejmuj się, jeśli u Ciebie ten etap trwa dłużej, niż u innych członków rodziny. Każdy przechodzi przez niego w innym tempie. Na końcu depresji zawsze przychodzi jednak akceptacja. Oczywiście, że nic nie zapełni pustki, którą bliska osoba pozostawiła po sobie, odchodząc. Akceptacja to jednak moment pogodzenia się z nową rzeczywistością i gotowości na dalsze życie. Nieważne, jak długo trwają poszczególne etapy żałoby – niezawodnie na końcu pojawia się ukojenie.

Nie bój się poprosić o pomoc

Utrata bliskiej osoby to niezwykle trudne przeżycie. W takim momencie konieczna może okazać się pomoc specjalisty. Praca z terapeutą może ułatwić i przyspieszyć proces przechodzenia przez żałobę oraz pomóc w przeżywaniu jej kolejnych etapów. Nie bój się przyznać przed sobą, że potrzebujesz wsparcia profesjonalisty.

Pomoc może być potrzebna również przy organizacji pogrzebu. W krematorium Finis dokładamy wszelkich starań, by załatwianie wszelkich formalności przebiegało sprawnie i bez komplikacji. Przeprowadzamy naszych klientów krok po kroku przez kolejne etapy przygotowań do pogrzebu, który również jest ważnym elementem żałoby i wielu osobom przynosi ukojenie w trudnym czasie. Zapraszamy do kontaktu.

Poradnik

Odejście kogoś bliskiego to bardzo trudny moment w życiu. Dlatego zależy nam, aby pomóc Ci w tym niełatwym czasie. W naszym poradniku znajdziesz informacje o procedurach związanych z ostatnim pożegnaniem, przedstawione w sposób prosty i zrozumiały. Wierzymy, że ta wiedza umożliwi Ci sprawne załatwienie formalności pogrzebowych i pozwoli Ci spokojniej przejść proces żałoby.

Formalności pogrzebowe - jak zorganizować pogrzeb krok po kroku?

W chwili żałoby trudno myśleć o dokumentach i procedurach związanych z pochówkiem, dlatego ten artykuł ma na celu pomóc Ci przygotować się do uroczystości pożegnalnej. Dowiedz się, jakie dokumenty są niezbędne do organizacji pogrzebu bliskiej osoby.

Przeczytaj poradnik

Jak poradzić sobie ze śmiercią bliskiej osoby - czyli żałoba po ludzku

Śmierć bliskiej nam osoby to bardzo trudny moment w życiu. Żałoba jest indywidualnym procesem i każdy z nas może przeżyć ją na swój sposób. Przeczytaj, jakie emocje mogą towarzyszyć Ci, gdy jesteś w żałobie i jak poradzić sobie z odejściem bliskich.

Przeczytaj poradnik

Jak wygląda kremacja? Dowiedz się, jak przebiega ten proces

Kremacja to legalna i bezpieczna procedura. Jednak nadal wiele osób obawia się kremacji ze względu na brak wiedzy, jak wygląda ten proces i wiele mitów, które krążą wokół tego tematu. W tym artykule dokładnie wyjaśnimy Ci przebieg procesu kremacji.

Przeczytaj poradnik

Skontaktuj się z nami

Skorzystaj z naszych profesjonalnych usług!

    Formularz kontaktowy






    Najczęściej zadawane pytania

    Czy akceptujecie opłacanie należności w ratach?

    Nie ma możliwość rozłożenia płatności na raty.

    Jakie metody płatności akceptujecie?

    Akceptujemy płatność gotówką oraz przelewem tradycyjnym. 

    Ile trwa cała procedura?
    Sama procedura kremacji trwa 3 godziny.
    Czy wykonujecie procedury w późnych godzinach wieczornych?
    Tak. Na życzenie klienta pracujemy również po 16.00 oraz w soboty.
    Czy pomożecie mi wykonać cały proces?
    Tak, pomożemy zająć się formalnościami.